Morgológia
2005.12.27. 18:05
A morgolódást kiváltó okokkal, a morgolódás fokozataival, pszichés és fizikai kísérőjelenségeivel foglalkozó alkalmazott tudomány.
MORGOLÓGIA
A MORGOLÓGIA RENDSZERE AZ ALKALMAZOTT TUDOMÁNYOKBAN
Pszichológiai megközelítésben a heves reakciót kiváltó humán vagy környezeti tényezők egyénre gyakorolt hatását vizsgáló tudomány. Etikailag az emberi viselkedéskultúra alsó és felső szintjét meghatározó diszciplina. Nyelvészeti szempontból elemzi a verbális és metakommunikációs megnyilvánulásokat.
A MORGOLÓGIA FOGALMA
A morgolódást kiváltó okokkal, a morgolódás fokozataival, pszichés és fizikai kísérőjelenségeivel foglalkozó alkalmazott tudomány.
A MORGOLÓGIA TÖRTÉNETE
Már az Őskorban feltételezhetően meglévő probléma lehetett a morgolódás, tekintve, hogy a világ már akkor sem arra volt kitalálva, hogy az ember jól érezze magát benne. Erőteljes bizonyítékul szolgál, hogy az első ember (Homo Gagyicus) beszédre semmiképp, morgásra annál inkább alkalmas hangképző szervekkel rendelkezett. Primitív élete – melynek egyáltalán nem volt tudatában – minden pillanatban bosszúságra okot adó momentumok sorozatát tartalmazta. A társas kapcsolatok kialakulásának következtében pedig az esélyét is elvesztette a nyugalomban való megőszülés lehetőségének. A tulajdon és a tulajdonviszonyok megjelenése, egyre bonyolultabb rendszere – adott esetben rendszertelensége – pedig kimondott melegágya lett a morgolódásra okot adó helyzetek rohamos szaporodásának. Vegyünk például egy tipikus esetet! Homo Gagyicus – továbbiakban HG – elmegy vadászni. Mivel a terep egyelőre mindenkié, tekintsünk el az ezzel kapcsolatos kellemetlenségektől! Feltételezzük, hogy HG rendelkezik mindama fegyverzettel és tapasztalattal, melyek a sikeres zsákmányszerzéshez szükségesek, ily módon idő múltával egy hatalmas döggel térhet haza. Ekkor a következő történik: HG-né hatalmas – és főleg hangos – patáliát csap a lakóterület erőteljes beszennyezése miatt. HG alig, hogy kissé elkotorta a talajt, oldalbordája közli vele, hogy a szomszéd bezzeg két ilyen dögöt vitt haza, persze, teheti, hiszen van hová tenni akkora barlangban. HG kezdetleges lelkiismerete fel is ébred, sürgősen fogja a bunkót, meglátogatja a szomszédot. Kisvártatva HG-né beköltözhet. Elismerő szavak helyett azonban HG fejére zúdítja minden elégedetlenségét, s az éjjel szolgálatos rinocérosz koponyacsont tartalmát. Az új territórium sötét, hideg, kicsi az udvar, messze a tisztálkodóhely, rossz a kilátás stb., stb. HG fejében különös bizsergés keletkezik, s mert megfogalmazni nem tudja érzéseit, előbb csöndes, majd hangos morgásba kezd. Ettől a naptól kezdve HG gyakorta érzi a bizsergést, valahányszor HG-né kinyitja a száját, vagy akár csak egy mozdulatot tesz.
A történelem során rengeteg morgolódásra alkalmas ok rendítette meg az emberek nyugalmát. Az Ókor nagyjai feleségeik csapodársága, a tóga ráncainak rakoncátlankodásai, kedvenc gladiátoraik életben maradása, filozófiai tételeik gyors elavulása miatt bosszankodtak. A Középkorban főleg a Szent Inkvizíció tevékenysége okozott kellemetlen pillanatokat mindenkinek, de főként azoknak, akik morgolódni sem mertek. A Francia Forradalom idején hangos – és látványosan eredményes! – morgolódásra a kialakulóban lévő polgárságnak voltak jogai, míg az arisztokrácia csak csöndben tehette, azt is csak az, akinek még megvolt hozzá a feje. Az Újkori kapitalista társadalmakban a morgolódás két alaptípusa élesen elkülönült egymástól. Szegény Mobil Bill, a kizsákmányolt gyári munkás alkalmanként nehezen bírta a zsákot, úgy gondolta, elege van. Morgolódásához hasonló érzelmű társakat keresett, s velük a nyomatékosabb morgolódás érdekében szakszervezetbe tömörült. A másik oldalról Sír Joefasa Lasso iparmágnás feje kezdett fájni Billék tevékenysége – melyet nem a termelés érdekében fejtettek ki – miatt. Ez azonban nem tartott sokáig, mivel pénze és jól irányzott ki-rúgásai csodálatos gyógyulást eredményeztek számára. Ugyanakkor a világ más tájain nem ismerték a morgolódás fogalmát. A szocialista tábor lakói számára a táborvezetőség olyan módszereket dolgozott ki, melyek gyökereiben elfojtották, mi több, megszűntették a morgolódást. Ilyen alkalmazott technika például a kényszermunka, a börtönfoglalkozás, a lakáskiutalás visszavonása, a gyerek továbbtanulási esélyeinek lenullázása. Krónikus esetekben terápiás kezelés a Gulágon, teljes ellátással. Ameddig a szem. Jelen korunk társadalmi fejlettségi szintje azonban lehetővé teszi a szabad és demokratikus morgolódás gyakorlását az egyén számára az élet minden területén. Következő fejezetünkben ennek részleteit, lehetőségeit, aspektusait vizsgáljuk.
A DEMOKRATIKUS MORGOLÓDÁS FŐBB SZÍNTEREI
Az emberi lét sokrétűségéből adódóan morgolódásaink nem korlátozódhatnak egy specifikus területre. Vannak azonban olyan alapesetek, melyek tipizálásával általános megfigyeléseket tehetünk. Ilyen alapesetek a következők: a, politikai morgolódás E tárgykörre jelen esetben nem térünk ki. b, közéleti morgolódás Lásd a Heti Hetes c. televíziós műsor adásaiban. c, magánéleti morgolódás - másokra morgás - egymásra morgás - belső morgás A morgológiai kutatások során aránytalanul nagy hangsúly helyeződött a fent említett politikai és közéleti formulákra, igazságtalanul mellőzve ezzel a magánéleti szférát. Jelen tanulmány épp e hiányosságot kívánja megszűntetni, szem előtt tartva természetesen az egyén jogait, lelki érzékenységét.
MORGOLÓDÁSFORMÁK A MAGÁNÉLETBEN
Első és legfontosabb megnyilvánulási forma a másokra morgás. Az egyén úgy érzi, csak akkor érhet el megnyugvást, ha kivetíti bosszúságát embertársára. Az interperszonális kapcsolatok minőségével egyenesen és fordítottan is arányos a morgolódás mennyisége. Egyenes arányosságról beszélünk akkor, ha egyre több negatív érzelemmel közelítve egyre többet morgunk a másikra. Tevékenységünk s egyben kapcsolatunk csúcspontja, ha e morgáshoz már külön okra nincs szükségünk, elegendő a másik puszta jelenléte. Fordított arányosság, ha egyre több pozitív érzésünktől vezérelve mind kevesebbet morgunk társunkra. Ritka jelenség, tekintve, hogy a szeretett lény társaságában előbb vagy utóbb kevesebbet feszengünk, ezáltal morgolódási hajlamunk is könnyebben megnyilvánul. A morgolódás minőségét tekintve a másokra morgás a leghatékonyabb. Nem csupán érzelmeink megfogalmazását eredményezi – kieresztve ezzel a felesleges gőzt -, de partnerünkben gondolatokat, új érzéseket indukál, melyek magasabb szintre emelhetik kapcsolatunkat. Amennyiben sikerrel morogtuk le célszemélyünket, két eset lehetséges. Az egyik, hogy csöndben elvonul – a kivonulásról külön fejezetben szólunk -, s mi időt nyerünk újabb morgolódásra alkalmas okok feltalálására, a másik, hogy azonnal visszaszól, s ezzel létre is hoztuk az egymásra morgás lehetőségét. Az egymásra morgás igen csak veszélyes kétélű fegyver. Míg a saját bosszúságainkat és nemtetszéseinket zúdítjuk a másik fejére, kitesszük magunkat annak, hogy hasonlókat kapunk vissza, melyek esetenként jóval rázósabbak, kellemetlenebbek, mint a mieink. Gondoljuk tehát végig, társunk milyen felkészültséggel rendelkezik, miféle információkat tárol rólunk, különös tekintettel a nem publikus részekre! Amennyiben a közös morgolódás nem az általunk kívánt eredményt hozza, vonuljunk el! Társ hiányában, illetve egészen speciális esetben folyamodjunk a belső morgás tevékenységéhez! Tetszés szerint választhatjuk meg mondanivalónkat, bevetve a teljes eszköztárat, közben gondosan figyeljünk, jut-e eszünkbe nyilvános morgolódáshoz alkalmazható szófordulat! Próbáljuk megjegyezni, a legjobbakat írásban is rögzíthetjük. A belső morgás speciális esete, ha magunkra vagyunk dühösek valamilyen sikertelen tevékenységünk folyományaként. Ilyenkor rejtett igazságérzetünk hozza létre morgási energiánkat. Mivel azonban a belső morgás komoly stresszállapotot hoz létre, tartós használat esetén frusztráció léphet föl. Ezért körültekintően használjuk ezt a technikát! Ha van rá lehetőség, inkább keressük meg azt a kapcsolódási pontot, ahol társunkra vetíthetjük kudarcélményünket – okolás -, és alkalmazzuk az első két technika valamelyikét!
A KIVONULÁS
Előfordul, hogy morgolódás közben hirtelen kifogyunk az érvekből, a bosszúságból, esetleg partnerünk rázós terepre ér. Ilyenkor leghatásosabb cselekvés a kivonulás. Csendes formáját alkalmazzuk, ha szeretnénk, hogy kis idő elteltével társunk finoman közeledjen hozzánk. A csendes elvonulás némi lelkiismereti zúgolódást okoz a másikban, elgondolkodtatja, hátha mégsem neki volt igaza. Ez abban az esetben is működik, ha igen! Egyfajta pszichikai kényszerreakció ez, mely azon az ősi félelmen alapszik, hogy az ember elveszíti közös morgolódásra alkalmas partnerét. A kivonulás hangos formája jóval több lehetőséget rejt magában. Nyilvánvalóan demonstratív megoldás abban az esetben, ha érzékeltetni akarjuk - megelégeltük a vitát - semmibe vesszük társunk érveit - nem azt hallottuk, amit hallani akartunk - le van… az egész. Vigyázzunk azonban, hogy közben ne áruljuk el saját gyengeségünket, mivel olyan nem várt hatást érhetünk el, mint a kinevetés, jelen lévők cinkos összemosolygása, hosszan tartó mellőzés! Sorozatos előfordulás esetén a Kockafej-effektus tartós fennállása. A hangos kivonulást különböző látványelemekkel tehetjük hatásosabbá. Ilyenek például: - ajtócsapkodás egészen az üvegtörésig - sírás, zokogás - kezünk ügyébe eső tárgyak le- ill. odacsapása - említett tárgyak társunk irányába történő légtéren való átküldése - kiabálás - a másik felmenőinek mindenféle cselekvések közbeni emlegetése, különös tekintettel a szaporodási technikákra. Kivonulásaink színesítéséhez bátran alkalmazzunk másoktól ellesett módszereket, vagy hagyatkozzunk fantáziánkra!
MORGOLÓDÁSRA OKOT ADÓ TÉNYEZŐK
A demokratikus morgolódás két legnagyobb vívmánya, hogy bárki és bármin moroghat. A morgolódás okai sokfélék lehetnek, számuk gyakorlatilag végtelen, hiszen egy darab papírtól a Föld forgásirányáig bármi kizökkentheti az embert a nyugalmából. Felsorolhatunk azonban néhány tipikus előidéző tényezőt. - embertársunk tette, amit tett - nem tette, amit tennie kellett volna - direkt, akkor is, ha véletlenül Belátható, hogy a felsorolás koránt sem teljes. Alkalmasint tőlünk függetlenül működik az a mechanizmus, mely kiváltja a morgolódáshoz szükséges érzelmi többletet. Az viszont bizonyított, hogy a cselekvés és a nem-cselekvés egyaránt katalizáló tényező, ebből következik, hogy senki, még a Taoisták sincsenek biztonságban.
A MORGOLÓDÁS FOKOZATAI
Hatékonyság szempontjából: 1. okokat megszűntető 2. okokat feltáró 3. újabb morgolódást elősegítő 4. falra hányt borsó
Mennyiségi szempontból: 1. állandó 2. állandó lehetőségű 3. alkalmi intenzív 4. alkalmi 5. ritka 6. birka
Minőségi szempontból: 1. durva ordibálás káromkodással 2. veszekedés ordítva káromkodás nélkül 3. veszekedés 4. értelmetlen vitatkozás 5. építő vita 6. dorgálás 7. játékos kötekedés 8. dohogás 9. szemöldökráncolás 10. sunnyogás
A MORGOLÓDÁST KÍSÉRŐ JELENSÉGEK
Mint bevezetőnkben említettük, a morgolódást verbális és metakommunikációs megnyilvánulások kísérik. Az akció hatásfokát nem annyira a tartalom, sokkal inkább a forma határozza meg. Egy-egy jól megválasztott kifejezés, arc- vagy végtagmozdulat több információt közvetít, mint maga a mondanivaló! Általános műveltségünknek megfelelően válogathatunk az emberiség kollektív eszköztárából a káromkodástól egészen Tiborc panaszáig. Néhány példa az alkalmazható verbális modulok sokaságából: Light kategória • nono! • jó lenne, ha… • nem azért mondom, de… Medium kategória • már ezerszer megmondtam, hogy… • elegem van abból, hogy… • hogy b…n meg egy talyiga reszeltf…ú szürke majom! Strong kategória • az édes jó anyádat, azt! • ott egye meg a fene az ilyen seggfejet, mint… • hülye bunkó! Extra strong kategória • dögölj meg te rohadt kurva! • szemét, mocskos strici! • a k… isten b… meg a rohadt k… anyádat, hogy a f…m a szádba te g...ci állat! A kifejezések természetesen variálhatók, kombinálhatók, kiegészíthetők antik, hi-tech, etnikai, idegen nyelvű, argó, életkori sajátosságoknak megfelelő, esetleg szakterminológiai fordulatokkal. Ügyeljünk azonban a változatosságra, mert a sokat ismételt fogalmak elvesztik hatásfokukat! A metakommunikációs eszközök használata nyomatékosabbá teheti mondanivalónkat. Egyértelműen jelezhetjük partnerünknek, mennyire gondoljuk komolyan morgolódásunkat. Alkalmazása egyszerű, amennyiben fizikális korlátokba nem ütközik izmaink mozgatása. Használata rendkívül ajánlott abban az esetben, amikor már oly mértékben nem tudunk uralkodni indulatainkon, hogy verbális megnyilvánulásainkat erősen korlátozza a dadogás és a levegő utáni kapkodás. Az ide vonatkozó mozgásformák a következők: arcizomrángatások, végtagemelések – rúgások, ütések tárgymegragadással vagy anélkül -, hátsó részek kiemelése odafordítással – „nyazsgem” kifejezés használata mellett -, támadóállásból elindulás színlelése vagy végrehajtása. Mozgáskultúránk kiművelésével magunk is kidolgozhatunk új megoldásokat! Fektessünk hangsúlyt az izom-ideg koordináció fejlesztésére, elkerülendő a nem megfelelő felkészültségből adódó kellemetlenségeket (esések, céltévesztések, a gyakorlat groteszk kivitelezése stb.)!
VÉDTECHNIKÁK
Interperszonális kapcsolatainkban gyakran nem mint morgolódó, hanem mint hallgató – más néven alany vagy célszemély – veszünk részt a morgolódás folyamatában. Tudnunk kell, ilyen esetekben hogyan viselkedjünk. A védtechnikák alkalmazásával kellő távolságban tudjuk tartani magunkat társunk dühkitöréseitől, feltéve, ha megfelelő felkészültséggel rendelkezünk, és célunk nem kifejezetten az indulatok fokozása. Az önvédelem legfontosabb biofizikai eszköze fülünk botja. Mozdításával reagálhatunk mindenre, bármely technikát alkalmazza is partnerünk. Amennyiben fülünk botja mozdulatlan marad, társunkat újabb morgolódásra késztetjük! Ügyeljünk tehát erre az elsődleges mozgásformára, bármit teszünk, ezzel kísérjük reakciónkat! A védtechnikák minden esetben használhatók, legfeljebb nem jönnek be. Ilyen esetekre legyünk készek újabb és újabb módszerek bevetésére! Segítségül néhány javaslat: A támadási felület csökkentése. Mialatt derekasan álljuk a sarat, törekedjünk arra, hogy egyre kevesebb mentális szennyeződés érjen bennünket. Támadási felületünk csökkentésével piszkálódásra alkalmatlanná tehetjük magunkat. Ez történhet hirtelen testméretredukcióval – a kisebbek eleve előnyösebb helyzetben vannak! -, tereptárgy mögé bújással, de leghatékonyabb, ha egyszerűen dobunk egy hátast. Ilyenkor használható támadási felületünk a két talpunkra korlátozódik. Hárítás. Megtehetjük, hogy másik célszemélyt választva megváltoztatjuk a morgolódás irányát, elterelve magunkról a figyelmet. Ehhez elegendő az új alany témába illeszkedő hiányosságának említése, s a morgolódó automatikusan átáll az új koordinátákra. Hátránya, hogy végképp kivonhatjuk magunkat a folyamatból. Előnye azonban, hogy egy jól megfogalmazott mondattal eddigi ellenfelünk oldalára állhatunk – megszüntetve ezzel a köztünk mindaddig fennálló feszültséget -, s közösen froclizhatjuk szegény harmadikat. Házimunka. A technika alkalmazása feltétlenül egy udvarias modullal kezdődjön: bocsáss meg, de elfelejtettem...! Folytatásként tegyünk hozzá bármit, pl. kiteregetni a ruhát, elmosogatni, kivasalni stb. Majd késedelem nélkül cselekedjünk! Társunk jobb esetben azonnal abbahagyja a morgást, esetleg még befejezi a mondatot, de ez már bennünket nem fog zavarni. Rosszabb esetben utánunk jön, s folytatja tovább. Ekkor kérjük meg, hogy segítsen! Ez az a pont, ahol garantáltan vége szakad a litániának, sürgősen más tevékenységet fog keresni magának, mi pedig elérjük a nyugalmat. Mellesleg háztartásunk sem fog tiltakozni. Külső segítség. Amennyiben azt a módszert választjuk, készüljünk fel, hogy komoly szervezőmunkára lesz szükség, bár alkalmanként maga a véletlen siet segítségünkre. Utóbbi eset ritka, de feltétlenül kihasználandó! Külső segítség igénybevételéhez keressünk arra alkalmas személyt! Kössünk egyezséget! Pl.: egymást nem piszkáljuk, ennek fejében kölcsönös segítségnyújtással tartozunk. Dolgozzuk ki az egyezményes jeleket: kacsintás, jelszó, kézmozdulat stb.! Bármely jelzést leadva cinkosunk máris akcióba lép. Mit tehet? Sürgős telefonhoz hív, kiborítja a kávét a perzsaszőnyegre – nem túl elegáns! -, kölcsönkér, kérdez stb., a lehetőségek korlátlanok. Nagyvonalú trükk, ha morgolódó társunk hozzáértésére, szakértelmére hivatkozva tőle kér tanácsot egy probléma megoldásához. Ezt a technikát alkalmazva sose feledjük, hogy mivel tartozunk segítőnknek! Hasonló helyzetben nekünk kell kihúzni őt a csávából, mert ha nem, az összes általa tárolt titkos információt – az egyezségünkkel bezárólag – ellenségünk kezére játszhatja. Ne kockáztassunk! Hivatkozások. Bár eszköztárunkban feltétlenül szerepelnie kell, a gyakorlatban ritkán vessük be ezeket a formulákat! Tudni kell, hogy az esetek 98%-ában épp az ellenkező hatást váltja ki. Hogy mégis említjük, annak két oka van. Az egyik, hogy partnere habitusának ismeretében mindenki maga dönthesse el, milyen mértékben alkalmazza a technikát. A másik, hogy mindenképpen fel kell hívnunk a figyelmet a módszer mibenlétére és veszélyességére. A hivatkozás mindig valamilyen külső körülmény felemlegetését jelenti, ebből következően nem kerülhetjük el a – jellegéből adódóan negatív – összehasonlításokat. Pl.: Józsi bezzeg többet keres! A Valér felesége az tudja, mikor maradjon csendben! Fenti formulák lineárisan gerjesztik a morgolódási energiát, és nagyon gyors kategóriaugrást eredményeznek. Még ha ez is a célunk – bár a morgolódáskultúra ezt nem engedné meg -, feltétlenül kerülendők a következő és hasonló megnyilvánulások: Hiába, már apád sem volt teljesen normális, akkor mit várjak tőled? Pont olyan vagy, mint anyád, annak sincs egy tisztességes szava! Belátható, hogy a hivatkozás nem teljes értékű védtechnika, inkább káros, mint célravezető. Mindenképpen mérlegeljünk tehát, mielőtt alkalmazásáról döntünk!
ÖSSZEGZÉS
Jelen tanulmány a morgológiai kutatások eredményeinek rövid összegzését adva segítséget nyújt kapcsolataink fejlesztéséhez, egyéniségünk kiteljesítéséhez. Mindennapi életünk számtalan lehetőséget kínál morgolódástechnikánk fejlesztésére. Ragadjuk meg ezeket a körülményeket! Életminőségünk jelentős javulását eredményezheti, ha tudatosan, felkészülten vágunk bele a morgolódásba, szinte semmit nem bízva a véletlenre, de maximálisan kihasználva a spontaneitás adta lehetőségeket. Törekedjünk arra, hogy változatos, egyéni színezetű morgolódásokkal kápráztassuk el embertársainkat, ne ragadjunk le a b…gatás szintjén!
Kellemes, hathatós és élvezetes morgolódást kívánva a szerző.
|